DSL interneta pieslēgums

DSL (Digital Subscriber Line) internets padarīja internetu pieejamu plašākām tautas masām. Būdams lēti ieviešams, samērā ātrs (lai gan daudzi atcerēsies 15kb/s pirmsākumus) un stabils, DSL internets vēl joprojām ir viens no populārākajiem interneta pieslēguma veidiem. Šeit nedaudz apskatīsim DSL interneta vietu Latvijas interneta vēsturē, kā arī apskatīsim pašlaik pieejamos DSL pakalpojumus.

DSL

Mājas interneta iespējas

DSL varētu vienkārši definēt kā internetu, kas pārraidāms pa telefona vadiem. Latvijā un citur pasaulē ar DSL parasti domā ADSL – Asymmetric Digital Subscriber Line – kas, vienkārši izsakoties, ir internets ar lēnāku augšupielādes, nekā lejupielādes ātrumu. ADSL tehnoloģija Latvijā pirmoreiz parādījās 2000. gadā, bet pirmais pieslēgums, kuru varēja atļauties Latvijas klienti – Mājas DSL – tika ieviests 2001. gadā. Jāņem vērā, ka tas, ja neņem vērā 1997. gadā ieviesto “Apollo” pieslēgumu, kas izmaksāja no 485 latiem mēnesī, bija pirmais masām pieejamais interneta pieslēgums.

Lattelecom DSL interneta pieslēgums

Protams, šo pakalpojumu ieviešana pirmkārt saistās ar Lattelecom, jo tieši Lattelecom rīcībā bija (un zināmā mērā vēl joprojām atrodas) visa infrastruktūra, kas spēj nodrošināt DSL savienojumu. Daudziem vēl joprojām internets saistās ar “Apollo” mājaslapu un arī ar to saistītajiem pakalpojumiem. Lattelecom ienesums Latvijas interneta piegādāšanā masām ir gluži vienkārši neizmērojams – teju līdz “Mājas DSL” ieviešanai nebija pieejams ne tikai klientiem draudzīgs interneta risinājums, bet nedarbojās arī neviens vērā ņemams ziņu portāls. Šo pioniera vietu ieņēma “Apollo.lv”, kuru interneta ēras sākumā varēja dēvēt tiklab par Latvijas interneta lietotāju logu uz pasauli!

Lattelecom DSL interneta piedāvājums

Lattelecom pieejamības pārbaude

Pašlaik Latvijā internetu katru dienu izmanto 60-70% iedzīvotāju, bet DSL pakalpojumi ir neizmērojami ātrāki, nekā šo pakalpojumu sniegšanas sākotnē. Tagad Lattelecom piedāvā DSL internetu cenā, sākot ar 7,66 latiem par pieslēgumu, kas ir divdesmit reizes ātrāks un aptuveni trīs reizes lētāks (neņemot vērā inflāciju), nekā 2001. gadā. Vārdu sakot, tagad DSL internets ir norma, kas turklāt gandrīz vai tiek izskausta tur, kur ievieš platjoslas pieslēgumu, kas tagad pieejams jau vairāk nekā pusmiljonā Latvijas mājsaimniecību. DSL, protams, ātruma ziņā netur līdzi platjoslas pieslēgumiem, tomēr tik drīz tas no tirgus nepazudīs.

Post Navigation