Dzīvot vai nedzīvot Japānā?

Iemesli, kāpēc dzīvot Japānā ir sliktāk, nekā tas izklausās. Šeit nerunāsim par ceļojumu uz Japānu, bet par reālu apmešanos un dzīvošanu!

Tu tur neiederēsies

Pirmais, ko māca (labi, es pārspīlēju) jebkuram orientālistikas studentam ir tas, ka Japāna ir etniski viendabīga valsts. 98% Japānas iedzīvotāju ir japāņi, un, ja Latvijā ir grūti iztikt, zinot tikai krievu vai tikai latviešu valodu, tad Japānā iztikt, nezinot japāņu valodu, ir aptuveni divreiz grūtāk. Kaut arī japāņi lielākoties ir izglītoti, viņiem nav vajadzības zināt angļu vai kādu citu valodu.

Vienkāršāk izsakoties, Japāna nav labākā valsts cilvēkam, kurš neprot japāņu valodu, turklāt ārzemnieki tur vienmēr ir sveši. Nezinot valodu, tur ir gandrīz neiespējami, piemēram, iegādāties ēdienu vai, vēl sapņaināk, pārvākties uz dzīvi, ja nav kāda tulka, kas tev caurām dienām tulkos TV pārraides un katru sarunu, ko izdodas noklausīties metro.

Taču to var teikt par jebkuru valsti, kuras iedzīvotāji nemāk svešvalodas. Atšķirība šajā gadījumā ir tāda, ka japāņu valodas apguve prasa aptuveni 2-3 reizes ilgāk laika, nekā pieņemtās 800 apguves stundas tekošai runai kādā indoeiropiešu valodā. Tas tāpēc, ka pieaugušam apgūt jaunu valodu ir grūtāk, nekā bērnam, bet, protams, arī tāpēc, ka japāņu un latviešu valodas ir aptuveni tik līdzīgas kā blusa ar medūzu.

Par pierādījumu tam, ka svešzemniekus nemīl, vajag tikai apskatīties uz to, ka pat korejiešus (tos pašus, kurus bez trenētas acs ir grūti atšķirt no pašiem japāņiem), kuri *ir dzimuši Japānā, runā japāniski un nēsā japāņu vārdus*, nemīl tik ļoti, ka neļauj tiem balsot vai strādāt publiskā sektora augstākajos posteņos, korejiešus neatzīstot par pilnvērtīgiem pilsoņiem.

Tāpēc iztēloties, kā balts un nosvīdis cilvēks varētu justies pārpildītā metro, nemākot ne vārda japāniski – nemaz nerunājot par valodas dažādajiem “pieklājības slāņiem”, kuru pienācīga apguve prasa, nepārspīlējot, *gadus*, – ir pat ļoti skumji.

Bet Japāna taču ir sapnis – tik jocīga valsts, ka tur visās malās var nopirkt lietotas meiteņu apakšbikses. Tā ir pilna ar skaistām, pat izmisušām japānietēm, kas to vien vēlas, kā garu, izskatīgu latvieti. Taču patiesībā…

Varbūt labāk tikai ceļot pa Japānu?

Post Navigation