Interneta ātrums

Latvijas interneta ātrums atšķiras visā valstī. Atšķirības balstās uz atrašanās vietu, interneta veidu un pakalpojumu sniedzēju. Interneta ātrums ir atkarīgs no savienojuma un informācijas lejupielādes un augšupielādes. Interneta ātrums mainās arī, pamatojoties uz individuāliem faktoriem. Visi faktori kopā palīdz sniegt aptuvenu novērtējumu par vispārējo Latvijas interneta ātrumu.

Izmērīt interneta ātrumu

Speedtest – Lattelecom interneta pieslēguma ātruma mērīšanas rīks, ar kuru var pārbaudīt vai tiek nodrošināts solītais pakalpojuma minimālais ātrums no abonenta pieslēguma vietas līdz Latvijas interneta apmaiņas punktam.

itest.sprk.gov.lv – neatkarīgs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izveidots rīks, ko var izmantot jebkura Latvijas interneta pakalpojumu sniedzēja pakalpojumu kvalitātes pārbaudei no pieslēguma vietas līdz Latvijas interneta apmaiņas punktam.

www.speedtest.net – viens no populārākajiem rīkiem, kā izmērīt ātrumu starp divām dažādām vietām visā globālajā tīmeklī, aprīkots arī ar dažādām papildus iespējām tiem, kam interesē nopietnāk iedziļināties tehniskās niansēs (piemēram, Pingtest u.c.).

Populārākās mērvienības, kādās izsaka interneta pieslēguma ātrumu, ir

  • kilobiti sekundē (Kb/s)
  • kilobaiti sekundē (KB/s), 1 kilobaits = 8 kilobiti
  • megabiti sekundē (Mb/s), 1 megabits = 1024 kilobiti

Šis saraksts izskaidro faktorus, kas veido interneta ātruma gala rezultātu.

Interneta ātrums

  • Interneta pieslēguma veids. Ir daudzi pieslēgumu veidi. Optiskais, DSL un kabeļinternets ir ātrākie. Citi veidi, piemēram, satelīta internets, ir lēnāki, bet tik un tā ātrāki nekā bezvadu internets. Pat vislēnākais  optiskā interneta ātrums joprojām ir daudzas reizes ātrāks nekā bezvadu savienojums.
  • Pakalpojumu sniedzējs. Daži pakalpojumu sniedzēji var sniegt lielāku ātrumu. Tas var būt saistīts ar labāku tehnoloģiju, iekārtu vai atrašanās vietu. Katram pakalpojumu sniedzējam ir saraksts ar ātrākajiem pieejamajiem ātrumiem, lai tos varētu apskatīt abonenti un tas ir vienkāršs veids, kā iegūt lielāko pieejamo ātrumu.
  • Interneta satiksme. Internets bieži tiek dēvēts par informācijas šoseju. Iemesls tam ir tas, ka visa informācija internetā ceļo pa līniju, kas strādā līdzīgi kā auto šoseja. Ja internetā darbojas ievērojams skaits cilvēku, šīs līnijas ir pārpildītas un internets darbojas lēnāk nekā parasti. Šie laiki tiek dēvēti par maksimuma stundām.
  • Aparatūra. Aparatūra, ko persona izmanto, no modemiem līdz kabeļiem, var ietekmēt interneta ātrumu. Ja persona izmanto novecojušu vai bojātu aparatūru, tas ietekmēs efektivitāti un galu galā savienojuma ātrumu.
  • Personālais dators. Katram indivīdam ir pienākums pārliecināties, ka viņu dators darbojas nevainojami. Katrai personai vajadzētu regulāri iztīrīt interneta pārlūkprogrammas vēsturi, pagaidu failus un sīkdatnes (cookies). Tas palīdz datoram strādāt ātrāk. Arī vecākiem datoriem nav tik daudz atmiņas, un tādēļ tie ir jātīra biežāk, lai ļautu internetam darboties ātrāk.

Šie faktori kopā padara interneta ātrumu par grūti nosakāmu. Dažādo faktoru dēļ, viena atrašanās vieta varētu iegūt ievērojami atšķirīgus rezultātus nekā cita.

Aplūkojot Latvijas interneta ātrumu, un visus faktorus, kas var to ietekmēt, ir viegli saprast, kāpēc pakalpojumu sniedzēji nevar garantēt noteiktu ātrumu. Lielākā daļa lietotāju reti, ja vispār kādreiz, iegūs lielāko iespējamo ātrumu, sakarā ar iepriekš minētajiem faktoriem. Pat kāds ar labāko aprīkojumu, atrašanās vietu un pakalpojumiem nevar iegūt lielāko ātrumu, jo dažus faktorus, piemēram, interneta satiksmi, nevar kontrolēt ikviens.

Post Navigation