Kas ir elektroniskā nauda

Nauda, eiro, zeltsMūsdienās arvien lielāku lomu spēlē neskaidras naudas norēķini, kuros tiek izmantotas elektroniskās naudas formas. Elektroniskā nauda ir virtuāls norēķinu līdzeklis, kura segums ir īsta nauda. Elektroniskās naudas vērtība parasti tiek uzglabāta viedkartē vai datora atmiņā. Savukārt klients saņem autorizācijas rīku – paroli, kodu karti, norēķinu karti, lai varētu izmantot šo naudu norēķiniem par dažādām precēm un pakalpojumiem, bet tikai tur, kur norādīts, ka tiek pieņemts šāds norēķinu līdzeklis kā e-nauda. E-nauda ir apzīmējums naudas norēķiniem, kuri tiek veikti tikai elektroniskā formā.

Elektroniskās naudas norēķinu sistēmu priekšrocība ir klientu anonimitāte internetā un klientu naudas līdzekļu drošība.  Elektroniskās naudas lietošana ir ērta, droša un daudz lētāka. Tās apkalpošana izmaksā daudz mazāk nekā čeku maksājumu apstrāde.

Elektroniskā nauda ir norēķinu līdzeklis, kurš rodas, iemaksājot vēlamo naudas summu elektroniskās naudas iestādes (ENI) kontā. Neskaitot ENI, elektronisko naudu var radīt kredītiestādes, pasta komersanti, valstu centrālās bankas, arī tiešās pārvaldes iestādes.

Elektroniskā nauda ir banku kredītkartēs un debetkartēs, bet tās var būt arī veikalu atlaižu kartes, transporta braukšanas kartes, degvielas uzpildes staciju elektroniskās kartes, kā arī dažādas interneta norēķinu sistēmas.

Kā e-naudas turētājam klientam ir tiesības jebkurā laikā prasīt ENI pārvērst e-naudu atpakaļ reālajā naudā un saņemt to, tomēr jāņem vērā, ka daļa ENI par šo pakalpojumu iekasē komisijas maksu.

Post Navigation