Kas ir internets

Internets ir starptautisks datu apmaiņas tīkls, kas sastāv no TCP/IP protokolā savienotiem datoriem. Internets, radies no vairākiem vispasaules datu apmaiņas tīkliem, piemēram, CYCLADES, NPL un citām, tika padarīts par globālu tīklu 1990. gadā. Pāris gadu laikā, apvienojoties iepriekšminētajiem tīkliem un citiem, tas no zinātnieku rotaļlietas kļuva par starptautisku tīklu, caur kuru tika raidīta vairāk nekā puse no visas uz zemeslodes pārsūtītās informācijas. Tagad internetā tiek pārsūtīti 97% visas pasaules informācijas.

Interneta pirmsākumi

Optiskais internets

Interneta pirmsākumi meklējami 50-60. gadu ASV, konkrētāk, ARPANET tīklā; to vēlējās izmantot (un tad arī izmantoja) akadēmiskām vajadzībām. Pirms tam līdzīgi projekti, kuru galvenā atšķirība no citiem datu veidiem bija tāda, ka tos sūtīja ‘ziņu blokos’ jeb paketēs, bija parādījušies arī Lielbritānijā un tos gribēja izmantot militārām vajadzībām.

ARPANET pirmais sāka izmantot TCP/IP protokolu. Arī tad, ja tas nav pirmais starptautiska tīkla idejas nesējs, tā loma interneta izveidē ir vissvarīgākā. Pēcāk no citiem tīkliem ARPANET pārņēma vairākas gudras īpašības, piemēram, no franču CYCLADES tas pārņēma pakešu sūtīšanas mehānismu, kurā sūtītājdators, nevis pats tīkls, ir atbildīgs par datu piegādi (rupji sakot, tas it kā ļāva piezvanīt arī tad, kad kāds telefona stabs bija nogāzies).

Pirmā datu pārraide šajā tīklā, veikta 1969. gadā, sastāvēja no vārda suns (angliski – dog) un tika pārraidīta starp diviem datoriem no Kalifornijas Universitātes uz Stenfordas Izpētes centru.

Telefona saruna:

– Vai jūs redzat D?
– Jā, mēs redzam D.

– Vai jūs redzat O?
– Jā, mēs redzam O.

Kalifornijas Universitātē kāds nospieda pēdējo – G – burtu… un uzkārās dators.

Interneta komercializēšanās

ARPANET bija rezervēts militārām un akadēmiskām vajadzībām, tādēļ tas tika nodots citiem pārvaldniekiem, un tā 1985. gadā no ARPANET radās NSFNET, kas bija pēdējais solis, pirms internets tika nodots komerciālu organizāciju rokās. Tagad t.s. “interneta mugurkaulu” nodrošina privāti uzņēmumi, kas saņem naudu no interneta pakalpojumu sniedzējiem par to, ka nodrošina savienojumus ar visu pasauli. Piemēram, daudzi datu centri atrodas Zviedrijā, no kurienes daudz savienojumu ņemam arī mēs. Tagad internets ir pārņēmis visu pasauli un paveicis to patiešām lieliskā veidā: 70. gadu ideāli par brīvi pieejamu informāciju un vispasaules komunikāciju ir sasnieguši kulmināciju, izraisot īstenu revolūciju miljardiem cilvēku dzīvēs.

Post Navigation